Yönetim Tavsiyeleri

Yönetim Tavsiyeleri

Gen Ticaret Yönetim Tavsiyeleri

E-ticaret yapmak için ilk adım olan şirket kurmak kolay olsa da kurulan şirketi iyi yönetmek gerekir. Neticede şirketi kurmak için belli bir miktar para yatırdınız. Yatırdığınız paranın karşılığını almak için çok iyi satış yapmak yeterli değildir. Başarılı bir şirket ve ticaret için şirket yönetimi de çok önemlidir. İyi bir yönetim stratejisi ile kısa sürede satışlarınızı artırabilirsiniz. Ve böylece yatırmış olduğunuz sermayeyi katlayabilirsiniz. Ayrıca, firmanızın değerini yükseltebilirsiniz. “Ben bu işe daha yeni girdim, şirketimi nasıl yöneteceğim” diye düşünüyorsanız aşağıda sizin için birkaç madde sıraladık.

Şirketiniz için vizyon belirleyin

Uzun donemde ulaşmayı umduğunuz hedefleri tasarlarken sattığınız ürünleri ve hizmetleri göz önüne alabilirsiniz. Şirketiniz için başlangıçta vizyon belirlemek önemlidir. Çünkü, bundan sonra atılan her adım bu vizyon doğrultusunda olacaktır. Eğer vizyon belirlemezseniz ileriki zamanlarda şirket adına karar vermekte zorlanırsınız. Belirli bir hedefiniz olmadığı için ne yapacağınıza karar veremezsiniz.

Şirket bütçesini planlayın

Şirketinizin gelir ve giderlerini yönetebilirsiniz. Şirket binanızın kira, fatura masraflarını; şirket çalışanlarının maaşlarını hesaplayabilirsiniz. Ayrıca, yeni yatırımlar ve satın almalar için gerekli bütçeyi hesaplayabilirsiniz. Tüm bunlar dengede olacak şekilde ayarlamanız gerekmektedir. İyi bir bütçe planlaması sermayenizi en iyi şekilde değerlendirmek için gereklidir.

Kendiniz ve şirketiniz için ayrı banka hesapları kullanın

Yeni kurulmuş ve küçük bir şirket olsa da iyi bir bütçe yönetimi için şahsi banka hesabınızı ve şirketin banka hesabını ayırabilirsiniz. Aksi takdirde hesaplarınız karışabilir. Şirket parasının içinde masraflar, maaşlar ve yatırım bütçeleri olduğu için bunların kendi hesabınızla karışması profesyonel bir hareket değildir.

Pazarlama faaliyetleriyle ilgilenin

Henüz küçük ölçekli bir şirket olduğunuz için pazarlama departmanınız yoktur. Bu yüzden bu işlerle de sizin ilgilenmeniz gerekmektedir. Pazarlama faaliyetlerini yürüterek iyi bir yönetici olduğunuzu gösterebilirsiniz.

Şirkete yeni girenleri ve ayrılanları iyi seçin

Ekibinize yeni katılacak kişiler ve ekibinizden ayrılacak kişiler olacaktır. Bu ikisini de doğru şekilde ayarlamak şirketiniz için verilecek en önemli kararlardır. Kiminle çalışacağınıza karar verirken bir prosedür oluşturabilirsiniz. Bu şekilde ekibinize uyum sağlayacak kişiyi ya da işlere uyum sağlayamayan kişiyi bulabilirsiniz.

Şirket çalışanlarına eğitim verin

İyi işler her zaman iyi eğitimli ve uyumlu ekiplerden çıkmaktadır. Bu yüzden hangi seviyede olursa olsun çalışanlarınıza işle ilgili eğitim vermeniz gerekmektedir. Bu sayede üzerinde çalıştıkları işe daha iyi adapte olabilirler. Ek olarak, ekip içindeki uyumu sağlayabilmek için gerekli motivasyonu sağlamanız gerekmektedir.

Müşterilerle firmanızın ilişkilerini iyi tutun

Müşteri memnuniyeti her firmanın en önemli amaçlarından birisidir. Çünkü, ürününüzden memnun kalmış bir müşteri şirketinize yeni müşteriler kazandırırken mutsuz bir müşteri yeni müşterileri kaybetmeye yol açar. Bu nedenle iyi bir müşteri destek ekibi kurmanız gerekmektedir.

Proje yönetimiyle ilgilenin

Şirkette yürütülen bir proje için birçok kişi görev alır. Tüm bu kişiler arasındaki iş dağılımını ve iş takibini yapmak gerekmektedir. Böylece işlerin ne durumda olduğundan haberiniz olur. Proje yönetiminde size yardımcı olacak birçok uygulama vardır. Bunlardan bir tanesi ile tüm çalışanları ve projenin basamaklarını kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Şirket gelişimini kontrol edin

Belli aralıklarla şirketinizin durumunu değerlendirin. Bu aralıklar haftalık, aylık gibi olabilir. Bu değerlendirmeler ile şirketinizin mali, pazarlama gibi durumlarını görebilirsiniz.

Tanıdıklarla ortak olurken dikkatli olun

Tanıdığınız birisi ile ortak olmak ikiniz arasında sorunlara yol açabilir. Bunun önüne geçmek için iş ve sorumluluk tanımlarını iyi belirlemeniz gerekmektedir.

Gen Ticaret Editör Ekibi
15 Eylül 2020

Whatsapp Gen Ticaret | Online Alışveriş Sistemi Whatsapp Whatsapp