Sosyal Medyanın Reklam Çalışmalarındaki Yeri

Sosyal Medyanın Reklam Çalışmalarındaki Yeri

Sosyal medyanın reklam çalışmalarındaki yeri

Sosyal Medyanın Reklam Çalışmalarındaki Yeri

Günümüzde herkes sosyal ağların en az bir tanesini kullanmaktadır. Sosyal ağlar arkadaşlar arası bilgi alışverişi olarak kullanılmasının yanı sıra firmalar içinde iyi bir reklam yayınlama yeridir. Sosyal medyada reklam çalışması yapmanın tarihi henüz birkaç seneye dayansa da bu süreç firmalar için oldukça verimlidir. Sosyal medya kullanıcılarının giderek artması, kullanıcıların birden çok mecrada yer alması, telefon teknolojisinin giderek gelişmesi, internetten alışverişin artış göstermesiyle firmaların sosyal medyada reklam yapma olayı giderek yaygınlaştı. Sosyal medyada bir reklamın satış gerçekleştirme olasılığı da giderek artmaktadır. Sosyal ağlardaki reklamların bu ve bunun gibi birçok avantajı vardır. 

Siteye ziyaretçi gönderme

Arama motorlarıyla yapılan aramalar ile e-ticaret sitenize gelen ziyaretçi sayısı bir yere kadardır. Sosyal ağlardaki ilgi çekici reklamlar büyük bir kitleye ulaştığı için bir kısım kullanıcı e-ticaret sitenizi ziyaret edebilir. Böylece sitenizin görünürlüğü artar.

Cep telefonundan alışverişi artırma

Son zamanlarda online alışveriş sadece bilgisayardan internete girerek değil aynı zamanda cep telefonundan site uygulamasına girerek de yapılmaktadır. Kullanıcılar sosyal medyaya bilgisayardan çok telefon aracılığı ile girdikleri için buradaki reklamlara tıklayarak e-ticaret sitenizin mobil uygulamasına girmesi mümkündür. 

Paylaşım yaparak takipçi elde etme

E-ticaret sitenize sosyal ağlara reklam vererek ziyaretçi çekmenin yanı sıra bu ağlarda paylaşım yaparak da ziyaretçi çekebilirsiniz. Düzenli olarak yapacağınız paylaşımlar ile sosyal medyada bir takipçi kitlesi oluşturabilirsiniz. Bu kitlede e-ticaret sitenizi ziyaret ederek alışveriş yapabilir.

Markanız hakkında daha fazla yorum ve paylaşım

Markanızın sosyal medyadaki reklamları ve paylaşımları artıkça giderek daha fazla kullanıcı tarafından görüntülenecektir. Böylece, kullanıcılar markanız hakkında yorum ve paylaşım yapacaktır. Buda markanızı başka kullanıcılara ulaştıracaktır. Bu sayede daha fazla kişiye ulaşmış olacaksınız. 

Markanızı halka daha iyi ifade etme

Sosyal medya iletişim tabanlı bir platform olduğu için buradan hedef kitleniz ile kolaylıkla iletişim kurabilirsiniz. Markanız ve firmanızın hikayesini insanlara açıklayabilirsiniz. Hedeflerinizi ve çalışma şeklinizi ve amacınızı halka açıkça ifade edebilirsiniz. Kısaca sosyal medya aracılığıyla kendinizi rahatlıkla anlatabilirsiniz. Markanızı ne kadar iyi anlatırsanız insanların ürünlerinize ve e-ticaret sitenize olan güveni artacaktır. 

Marka ve ürün bilinirliğini artırma

İnsanların markanız hakkında ne kadar bilgi sahibi olduklarını gösteren değere “marka bilinirliği” denir. Marka bilinirliğini artırmanın en etkili yollarından birisi sosyal medyadır. Burada insanlar markanızın yanında ürünleriniz hakkında da kolayca bilgi sahibi olacaklardır. Ürünlerinizi burada tanıtarak hedef kitlenin ilgisini çekebilirsiniz. Hedef kitleden olmasa bile ürünlerinizi merak ederek denemek isteyen bir kitle çıkacaktır. 

Yeni hedef kitlelerine ulaşma

Sosyal medya üzerinden reklam ve paylaşım yaptıkça insanlara kendinizi tanıtacaksınız. Kullanıcılar sizden haberdar oldukça sizin hakkınızda yorum ve paylaşım yapacaklar. Başka kullanıcılarda markanızdan haberdar olacak. Böylelikle mevcut müşteri kitlenizin yanında yeni hedef kitlelerinizde oluşmuş olacak. Yeni hedef kitlelerinizle satışlarınızı artırabilirsiniz. 
Piyasada pazar hakimiyeti ve pazar payını artırma
Marka ve ürün bilinirliğinizi artırarak, yeni hedef kitlelere ulaşarak satışlarınızı artırabilirsiniz. Bu şekilde piyasadaki pazar payınız giderek artacaktır. Hatta, iyi bir sosyal medya stratejisinden sonra pazar hakimiyetine bile ulaşabilirsiniz. 

Geri dönüşler alma

Ürünlerinizi kullanan müşteriler sosyal ağlar üzerinden bunu paylaşacaktır. Kullanım tecrübelerini de buna ekleyeceklerdir. Sosyal medyadaki paylaşımlar sayesinde bu tecrübeleri kolayca öğrenebilirsiniz. Böylece, eğer, ürününüz ile ilgili bir sorun varsa bunu ilk ağızdan öğrenmiş olarak ürününüzdeki hataları düzeltebilirsiniz. 
Yukarıda sosyal ağların markanızın reklam çalışmalarındaki yeri ve önemini sıraladık. İyi bir sosyal medya stratejisi ile e-ticaret sitenizin başarısını artırabilirsiniz.   

Gen Ticaret Editör Ekibi
18 Haziran 2020

E-ticaret Nasıl Yapılır
Whatsapp Gen Ticaret | Online Alışveriş Sistemi Whatsapp Whatsapp