Marka Bilinirliği

Marka Bilinirliği

Marka Bilinirliği Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Marka Bilinirliği

İster e-ticaret firması olun isterseniz de geleneksel ticaret olsun markanızın başarasının en büyük etkenlerinden birisi marka bilinirliğidir. Bir markanın satış yapabilmesi için o markanın ilk önce bilinmesi gerekmektedir. Hiçbir tüketici bilmediği duymadığı bir markanın ürününden emin olmaz. Bu yüzden satın almaz. İnsanların markanız hakkında ne kadar bilgi sahibi olduklarını gösteren değere “marka bilinirliği” denir. Marka bilinirliğinin yüksek olması bir markanın trend olmasını sağlamaktadır. 

Marka bilinirliği firmanın başarısı ve ürün pazarlama için oldukça önemlidir. Bunun nedenlerinden birisi müşteri bilinen markalara daha çok güvenir. Müşteri bir ürün alacağı zaman aklına ilk marka bilinirliği yüksek olanlar gelir. Sadece markasından dolayı bir ürün alındığı da olur. Örnek vermek gerekirse Apple’ı bilmeyen varmı?

Marka bilinirliği yükseldikçe marka değeri de artar. Bunun firma için pek çok olumlu yanı vardır. Firmanın marka bilinirliği yüksek ürünlerin fiyatı da yükselir. Ayrıca, ait olduğu firmanın hisse senetlerinin değeri yükselir. Firma kolayca ürün çeşitliliğinin artırarak işlerini büyütebilir. 

Ürün pazarlamasını artırmak ve firmayı daha başarılı yapmak için marka bilinirliğini artırmanın bazı yolları vardır.

İçerik pazarlama çalışmaları yapın

Markanız için internette içerik üretmek marka bilinirliğini artırmak için kolay ve etkili bir yoldur. Bunun için markanız adına bir blog açabilirsiniz. Bloga her türlü yazı, resim, ses dosyası yükleyebilirsiniz. Ürünlerinizle ya da sektörle ilgili içerikler üretebilirsiniz. Bu şekilde görünürlüğünüzü artıracağınız gibi birçok kişiyi de bilgilendirmiş olursunuz. 

Bilgi verici ve görsel içerikler hazırlayın 

Görsel içerik yazıya göre daha çok dikkat çekmektedir. Markanız, ürünleriniz ve firmanız ile ilgili önemli ve dikkat çekici bilgiler vermek için etkileyici görseller hazırlayabilirsiniz. Hazırlayacağınız görseller markanızın dönüm noktalarını, zaferlerini gibi durumları gösterebilir.

Sosyal medyayı boş bırakmayın

Günümüzde milyonlarca kişi sosyal ağları kullanmaktadır. Bu kadar yüksek kullanıcısı olan site ve uygulamalarda kullanıcıların markanızı da takip etmesi markanızın prestijini yükseltir. Takipçi sayısının popülerlik miktarına eşit olduğu bir dönemde e-ticaret firmaları da bu yarıştadır.  Gelen her takipçi, alınan her like markanızın bilinirliğini biraz daha artırır.

Sosyal medya fenomenleriyle çalışın

Günümüzde sosyal medya fenomenleri ünlü sanatçılardan daha popülerler. Onların tanıttığı ya da kullandığı bir ürün kısa süre içerisinde insanlar arasında trend olacaktır. 

Remarketing yapın

E-ticaret sitenizi ziyaret eden kişileri etiketleyerek onlar sitenizden ayrılıp başka sitelere girdiklerinde kendi reklamlarınızı göstermek markalar arasında oldukça yaygın bir uygulamadır. Bu sistemle ziyaretçilerinize irtibatı hiç kaybetmemiş oluyorsunuz. 

Sosyal sorumluluk projelerinde yer alın

Sosyal sorumluluk projelerinde yer almak markanızın imajını insanların gözünde yükseltecektir. Kendi sosyal sorumluluk projenizi oluşturarak ya da başka projelerde yer alarak hem sosyal anlamda iyi bir şey yapmış olursunuz hem de birçok kişi sizi tanır, tanıyanlar da daha çok benimser.

Sponsor etkinliklerine katılın

Festival, konser, fuar vb. etkinliklerin sponsoru olarak çok geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Bu etkinliklerin sponsoru olduğunuz zaman insanların gözünde yükseleceksiniz. Markanızı bilmeyen kitlede merak edip araştıracaktır. Bir etkinliğe sürekli sponsor olursanız bir süre sonra o etkinlik sizin markanız ile anılacaktır. 

Yarışma ve çekilişler düzenleyin

Sosyal medya üzerinden yarışma yapmak ya da çekiliş düzenlemek birçok kişinin dikkatini çekecektir.  Ayrıca, sosyal medya sayfanızı takip etme şartını çekilişe katılma koşulu olarak koyarsanız takipçi sayınız da artar. 
Yukarıda marka bilinirliğini arttırmak için bazı ipuçları sıraladık. Marka bilinirliğini artırarak ticarette rakiplerinizden bir adım öne geçebilirsiniz 

Gen Ticaret Editör Ekibi
18 Haziran 2020

Whatsapp Gen Ticaret | Online Alışveriş Sistemi Whatsapp Whatsapp