Kitap E-Ticareti Rehberi

Kitap E-Ticareti Rehberi

Kitap e-ticareti rehberi

Kitap e-ticareti rehberi

İnternetten kitap siparişini kimi zaman aranan kitap fiziksel kitapçılarda bulunmadığı için kimi zaman düşük fiyatlardan dolayı kimi zaman ise internetten alışverişin kolaylığı sebebiyle tercih edilmektedir. Kitabın online alışverişte pazar payı oldukça büyüktür. Pek çok e-ticaret sitesi işe ilk olarak kitap satarak başlamaktadır. Öyle ki dünya devi Amazon bile ticaret hayatına sadece kitap satarak başlamıştır. Günümüzde internetten kitap alan pek çok kişi olduğu gibi kitap satan pek çok e-ticaret sitesi vardır. 

Kitap e-ticareti yapmak istiyorsanız ilk olarak bir e-ticaret sitesi açmalısınız. E-ticaret sitesi açmak içinde şirket kurmanız gerekmektedir. Şirket açtıktan sonra sitenizi oluşturmak için iki seçeneğiniz vardır. Birincisi, güvenlik, tasarım gibi tüm detayları sizin ayarlayacağınız bir e-ticaret sitesi. İkinci yol ise bu detayların sizin için tasarlanış olduğu e-ticaret sitesi için paket yazılım programları kullanmak. E-ticarete yeni başlıyorsanız ve bu konu hakkında fazla bilgi sahibi değilseniz başlangıç olarak paket yazılım programları kullanmak sizin için daha uygundur. 

E-ticaret sitenizi kurduktan sonra buranın site içi tasarımını oluşturmakta çok önemlidir. Her online sitede olduğu gibi kitap sitelerinde de görsellik ve kullanışlılık çok önemlidir. Siteye giren ziyaretçi tasarımdan etkilenmelidir. Site içerisindeki menüler gelen müşteriler için kullanışı kolay olmalıdır. Ziyaretçi aradığı ürünü kategoriler arasında rahatça bulmalıdır. E-ticaret sitenizde müşterilerin aradıkları ürünü kolayca bulabilmeleri için kategoriler çok önemlidir. Çünkü, ziyaretçi aradığı ürünü bulabilirse müşteriye olabilir. Ama, aradığı ürünü bulamazsa siteyi terk edebilir.
Online alışveriş sadece bilgisayar aracılığıyla gerçekleşmemektedir. İnsanlar ellerinin altındaki telefonlarını kullanarak istedikleri zaman istedikleri yerde diledikleri ürünü sipariş etmektedirler. Eğer e-ticaret sitenizi mobil uyumlu kurarsanız sitenize mobilden de ziyaretçi çekebilirdiniz. E-ticaret sitenizin mobil uyumlu olmasının bir diğer avantajlı yanı ise mobil uyum sitenizin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlamaktadır. Ziyaretçiler kitap e-ticaret sitesi aradıklarında sizin e-ticaret siteniz ilk tercih edilenlerden birisi olabilir.

Kitap e-ticaret sitesinde kitap satışından sonra kitabı müşteriye ulaştırmak gerekmektedir. Ürünün en kısa süre içerisinde sağlam bir şekilde sahibine ulaşması müşteri memnuniyeti açısından mühimdir. Bu şekilde firmanın güvenilirliği artar. Ayrıca, sitenizin tekrar tercih edilmesi için iyi bir sebeptir. 

Kitap e-ticaret sitelerinde ve diğer tüm e-ticaret sitelerinde müşteriler için “ödemeyi nasıl yapacağım?” sorunu vardır. Kitap e-ticaret sitenize farklı ödeme seçenekleri ekleyerek müşterilerinizi bu sorundan kurtarabilirsiniz. Kapıda ödeme, kredi kartı, havale, EFT gibi seçenekler sunabilirsiniz. Ödeme seçeneklerini güvenliği sağlanmış bir şekilde müşterilere sunduğunuzda onların güvenini kazanmış olursunuz. 

E-ticaret yapmak için kendi sitenizi kurmanın yanında bir başka seçenekte online pazar yerlerinde yer almaktır. Bu pazar yerlerinin kalabalık bir ziyaretçi trafiği vardır. Bu yüzden yeni ziyaretçiler kazanmak için iyi bir fırsattır. Hepsiburada, trendyol gibi pazar yerlerinde yer alarak sitenizin varlığından insanları haberdar edebilirsiniz. Ayrıca, burada yeni hedef kitleleri de oluşturabilirsiniz.

Tüm bunların yanında e-ticaret sitenizi tanıtmak için reklam çalışmalarına önem vermelisiniz. Başta Google ve sosyal ağlar olmak üzere reklam çalışması yapabileceğiniz birçok mecra vardır. Bu reklamların bir süre sonra size olumlu geri dönüşleri olacaktır. E-ticaret sitenizden ve sattığınız kitaplardan pek çok kişinin haberi olacaktır. Ayrıca reklamlar üzerinden gelen ziyaretçilerle beraber sitenizin görünürlüğü artacaktır. Böylece e-ticaret sitenizin marka bilinirliği artacak. Popüler bir site olmuş olacak olan sizin kitap e-ticaret sitenizden daha fazla kişi alışveriş edecektir. 

Müşteri memnuniyeti ister e-ticarette ister geleneksel ticarette olsun firmanın en önemli gereksinimidir. Müşteri memnuniyeti olmadan hiçbir şekilde ilerleyemezsiniz. Bu yüzden kitapları en iyi şekilde müşterilere ulaştırmanız gerekmektedir.

Gen Ticaret Editör Ekibi
18 Haziran 2020

Whatsapp Gen Ticaret | Online Alışveriş Sistemi Whatsapp Whatsapp