Influencer Pazarlamanın Faydaları

Influencer Pazarlamanın Faydaları

Gen Ticaret Influencer Pazarlamanın Faydaları

Yarattığı sosyal etki ile influencer pazarlama son zamanların en popüler pazarlama yöntemlerinden birisidir. Kelime anlamı “etkili kişi” olan influencer sanatçı, yazar, sosyal medya fenomeni gibi kitleleri etkileyebilme gücü olan kişilere denmektedir. “Etkili kişi pazarlama” anlamına gelen pazarlama yönteminde etkili kişiler markaların pazarlama faaliyetlerine katılırlar. Influencer pazarlamanın geleneksel pazarlama yöntemlerinden farkı ise örneğin, bir sosyal medya fenomeni markaların reklam filminde oynamıyor, markanın ürünlerini kendi sosyal medya hesaplarında tanıtmaktadır. Influencer pazarlama sosyal medya üzerinden yapılan bir faaliyettir ve influencerların kalabalık bir takipçi kitlesi vardır.

Günümüzde hayatımızın bir parçası olan sosyal medya insanları birbirine bağladığı gibi insanlarla ürünleri de buluşturuyor. Adı gibi etkileyici bir reklam yöntemi olan innfluencer pazarlama ile markalar ve fenomenler milyonlara ulaşmaktadırlar. Sosyal medya fenomenlerinin tanıttığı ürünler ile markaların bilinirlikleri ve satışları katlanarak artmaktadır.

Bu yeni reklam yönteminden yararlanmanın markanız için birçok faydası vardır. Bu faydaları aşağıya maddeledik.

Influencerlar alışveriş konusunda tüketiciler üzerinde etki sahibidirler

Tüketiciler influencerların satın aldıkları ya da tanıttıkları ürünleri kendileri için isteme eğilimindedirler. Ünlü bir fenomenin giyindiği kıyafet ve ayakkabı kullandığı çanta ya da başka ürünler kısa sürede toplumun albenisini kazanır. Bu noktada, fenomenler alışveriş konusunda insanları etkileme yeteneğine sahiptirler. Bir fenomenin sosyal medya hesabında tanıttığı bir ürün kısa süre içerisinde takipçilerinin dikkatini çeker.

Yeni hedef kitleleri oluşturabilirsiniz

Firmaların birlikte çalıştıkları influencerların büyük takipçi kitleleri vardır. Bu büyük kitle içerisinde sizin markanızın henüz ulaşamadığı hedef kitle de bulunuyor olabilir. Influencer pazarlama sayesinde bu kitleye de kısa zamanda ulaşmanız mümkündür.

Çalışmalarınızı belli bir guruba yönelik yapabilirsiniz

Sosyal medya fenomenleri çoğunlukla toplumun her kesimine hitap etmeye çalışır. Fakat, bazı hesaplar herkese değil de belli bir guruba yöneliktir. Bu guruba örnek bilgisayar oyunu oynayan kitle olabilir. Eğer ürününüz bunun gibi belli bir guruba yönelik ürünse bu gurubun takipçisi olduğu bir fenomen ile çalışabilirsiniz.

Reklam engelleyici yazılımlara takılmazsınız

Birlikte çalıştığınız fenomenlerin yaptığı paylaşımlar organik paylaşım olacakları için hiçbir reklam önleyici yazılıma takılmayacaktır. Böylece paylaşımlarınızın görüntülenme sayısında bir azalma olmayacaktır.

Her sektöre yönelik etkileyici pazarlama çalışmaları yapılabilir

Her konuya ve kitleye yönelik sosyal medya fenomeni olduğu için markanızın ürünü ne olursa olsun birlikte çalışacak bir fenomen bulabilirsiniz. Her sektöre yönelik etkili kişi pazarlama çalışmaları yapmak mümkündür.

Marka bilinirliğini artırmak için etkili bir yoldur

Sosyal medya hesapları çok geniş kitlelere ulaşırlar. Eğer birden fazla çok kalabalık takipçi kitlesi olan hesaplara ürünlerinizi tanıttırırsanız bunun yanında marka bilinirliğiniz de artacaktır. Influencer sosyal medya hesaplarında markanızdan bahsederek takipçilerini markanızdan haberdar edecektir.

Görüntülenme sayınız yükselişe geçecektir

Ifluencerlar ürünlerinizi tanıttığı zaman takipçilerde merek edip internette markanızı ve ürünlerinizi aratacaklardır. Bunun yanında fenomenin yaptığı paylaşımlar ile de internet üzerindeki görünürlüğünüz artacaktır. Ayrıca, içerik yazdırabilirseniz SEO çalışması da yapmış olacaksınız.

Hedef kitlenizle iletişim kurmak çok kolay

Sosyal medya fenomenleri takipçileriyle kolayca iletişim kurabilmektedirler. Bu sebeple sizde bu hesaplarla çalışarak potansiyel müşterilerinizle influencer aracılığıyla iletişim kurabilirsiniz. Markayla kolayca iletişime geçebilmek ziyaretçilere güven verir.

Ürününüz ayrıntılı bir şekilde tanıtılacaktır

Çalıştığınız hesaplar ürününüzü tanıtırken onu kullanarak tanıtacaktır. Bu şekilde takipçiler ürünün en küçük detaylarını bile görecektirler. Bu ayrıntılar sayesinde ürün hakkında daha iyi bir fikre sahip olacaklardır. Örneğin, bir kozmetik ürününün uygulamalı bir tanıtımı izleyicileri daha çok etkileyecektir.

Gen Ticaret Editör Ekibi
21 Ekim 2020

Whatsapp Gen Ticaret | Online Alışveriş Sistemi Whatsapp Whatsapp