En Çok Kullanılan Pazarlama Yöntemleri

En Çok Kullanılan Pazarlama Yöntemleri

Gen Ticaret Pazarlama Yöntemleri

Hangi ölçekte olursa olsun bir firmanın satışlarını artırmak için yaptığı faaliyetler bütününe “pazarlama” denir. Yeni bir ürün geliştirildiği zaman bu ürünü halka tanıtmak için pazarlama çalışmalarına büyük önem verilmektedir. Pazarlama çalışmaları markanız için önemlidir çünkü marka ve ürün bilinirliğinizi artırmanızın yoludur. Bunun yanında piyasa araştırması, fiyat belirleme, reklam çalışmaları da pazarlama çalışmalarına girmektedir. Tüm bu yapılan işlemler markanızı halka daha iyi tanıtmak ve ürünlerinizin satışlarını artırmak içindir. Daha iyi tanıtımlar ve satışlar için günümüzde kullanılan pek çok pazarlama yöntemi vardır.

Inbound pazarlama (Gelen Pazarlama)

Firmalar markalarını ve ürünlerini hedef kitlelerine daha iyi tanıtabilmek için internette farklı içerikler hazırlamaktadırlar. İçerik oluşturarak online ziyaretçi kazanmak önemlidir çünkü o ziyaretçi sayfayı çevresine de önerebilir. Bu ziyaretçilerden bir kısmı müşteriye dönüşebilirler.

Kulaktan kulağa pazarlama

Ürün tanıtımı için markaların ürünlerini tanıtması kadar müşterilerin kendi aralarında yaptıkları tanıtımlara Kulaktan kulağa pazarlama denir. Bu pazarlama türünde firmanın belirli bir hazırlığı yoktur. Tüm tanıtımlar müşterilerin kendi görüşleridir.

SEM (Arama motoru pazarlama)

SEM günümüzde sıkça tercih edilen bir pazarlama türüdür. Özellikle e-ticaret firmaları tarafından kullanılmaktadır. Arama motorları üzerinden ücretli reklam çıkılması işlemine SEM denir. Google’ın Ads en popüler SEM aracıdır. Arama motorları dışında web sitelerinde banner alanlarında ve videoların içinde reklamlar görünebilir. Bu reklamlar aracılığıyla arama sonuçlarında üst sıralarda görünmek için yapılan faaliyetlere SEM pazarlama denmektedir.

SEO ve SEM genelde birlikte anılsalar da birlikte çalışan birbirlerinden farklı kavramlardır. SEO, web sitesinin ya da sayfasının arama motorunda üst sıralarda çıkması için sitede ya da sayfada yapılan düzenlemelerdir.

SEM’in bu kadar çok tercih edilmesin sebebi istenilen hedef kitleye kolayca ulaşabilmesidir.

E-posta pazarlama

Markaların elektronik posta kullanarak kullanıcılarına tanıtım ve mesaj göndermesine e-posta pazarlama denir. Çok uzun zamandır kullanılmakta olan bu yöntem ile markalar hedef kitlelerine daha önceki alışverişlerine benzer öneriler sunabilir, kampanyaları haber verebilir, reklam yapabilmektedir.

Sosyal medya pazarlama

Sosyal medya platformları üzerinden yapılan tüm pazarlama faaliyetlerine Sosyal medya pazarlaması denilmektedir. Son zamanların en revaçta pazarlama yöntemi olan Sosyal medya pazarlama ile büyük bir kullanıcı kitlesi olan sosyal medyada marka ve ürünlerin tanıtımı için çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Örneğin marka sloganının hashtag’i ile çeşitli yarışmalar, motivasyon paylaşımları ya da güzellik ve moda tavsiyeleri yapılmaktadır.

Video pazarlama

Video pazarlama bir ürünün resim ya da yazı ile değil video ile pazarlanmasıdır. Son zamanlarda video üretmek daha kolay olduğu için ve video daha dikkat çekici olduğu için bu pazarlama tekniği her alanda kullanılmaktadır.

İçerik pazarlama

Hedeflenen kitlenin dikkatini çekmek için içerik üretmeye İçerik pazarlama denir. Bu pazarlama türündeki amaç markanın müşterileri için bir şeyler yapmaktır. Hazırlanan içerikler markanın blog sayfasında ya da sosyal medya hesabında yayınlanmaktadır. Bu içerikler inbound pazarlama içinde yararlıdır. Ayrıca, siteye daha fazla ziyaretçi çekmek için iyi bir yoldur.

Etkinlik pazarlama

Markaların ürünlerini tanıtmak için her türlü etkinlik çalışmasıdır. Parti, seminer gibi etkinlikler sayesinde ziyaretçilerin ve müşterin ilgileri ürünlere çekilmektedir. Ayrıca, müşterilerle doğrudan iletişim kurmak için iyi bir yoldur.

Influencer pazarlama (Etkili Kişi Pazarlaması)

Sanatçı, sosyal medya fenomeni gibi kitleleri etkileyebilme gücü olan kişilere influencer denir. Son zamanlarda ortaya çıkan pazarlama türü olan Influencer pazarlamada markalar ürünlerini tanıtmak için influencerlar ile çalışmaktadır. Influencerlar hesaplarının kalabalık takipçi kitlesine ulaşarak markanın tanıtımını etkili bir şekilde yapmaktadırlar.

Ürün pazarlaması

Bir ürünün pazarda yer almasının sağlamak için yapılan tüm türlü faaliyetlerine Ürün pazarlaması denir. Ürün pazarlaması marka ve ürün bilinirliğini artırmak için oldukça gereklidir.

Kullanıcı içeriklerinin pazarlaması

Müşterilerin katkılarıyla gelişen bir başka pazarlama türü de Kullanıcı içeriklerinin pazarlamasıdır. Bu içerikler User Generated Content olarak da bilinmektedirler. Bu pazarlama türünde müşteriler aldıkları ürünleri ve yorumlarını internet üzerinden paylaşmaktadırlar.

Gen Ticaret Editör Ekibi
8 Eylül 2020

Whatsapp Gen Ticaret | Online Alışveriş Sistemi Whatsapp Whatsapp