Bir Ay İçerisinde Satış Yapabilme Rehberi

Bir Ay İçerisinde Satış Yapabilme Rehberi

Gen Ticaret Bir Ay İçerisinde Satış Yapabilme Rehberi

E-ticaret yapmaya başladığınızda kendi internet sitenizi açmanız ile işler bitmiyor. Satış yapmanız gerekmektedir. Yeni kurulan bir site olarak bir süre satış yapamayabilirsiniz. İlk satış yapma süresini olabildiğince kısaltmak için plan ve hazırlık yapmanız gerekmektedir.

Bu yazımızda bir ay içerisinde e-ticaret sitenizden satış yapabilmenizi sağlayacak tavsiyeleri sizler için derledik.

Sosyal medya çalışmaları

E-ticaret sitenizde satış yapabilmek için iyi bir pazarlama yapmanız gerekmektedir. Bunun için işe sosyal medya pazarlama ile başlayabilirsiniz. Facebook, twitter ve instagram üçüde oldukça kalabalık kullanıcı kitlelerine sahip. Buralarda hesap açıp paylaşım yaparak ürünlerinizi geniş kitlelere tanıtabilirsiniz.

SEO çalışmaları

Arama motorunda üst sıralara çıkabilmek için web sitelerinin bu aramalara uygun hale getirilmesine “arama motoru optimizasyonu” ya da “SEO” denir. Arama motoru optimizasyonu çalışmaları sayesinde sitenize daha çok ziyaretçi çekebilirsiniz.

Anahtar kelimeler: e-ticaret sitenize yazı yazarken belirli anahtar kelimeleri kullanarak internet kullanıcılarının arama motoru üzerinde sizin e-ticaret sitenize ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Google Business kaydı: Google business kaydı ile e-ticaret sitenizin bilgilerini Google, internet kullanıcılarına daha iyi sunar.

Mobil uyumluluk: günümüzde kullanıcılar web sitelerini bilgisayardan çok mobil üzerinden ziyaret etmektedir. Sitenizi mobil uyumlu hale getirerek ziyaretçi sayınızı artırabilirsiniz.

Halkla ilişkiler ve dijital reklamlar:

E-ticaret sitesinden satış yapabilmeniz için ilk önce markanızı duyurmanız gerekmektedir. Bunun içinde çok iyi bir pazarlama çalışması yapmanız gerekmektediri

Basın bülteni: markanızla ilgili basın bülteni hazırlatarak bunu sektörünüzle ilgili bir yayıncıyla yayınlatabilirsiniz.

Sektörün önemli isimleriyle tanışın: sektörün önemli isimleriyle tanışarak networkünüzü genişletebilirsiniz. Bu sayede sizi ve işinize bilen kişi sayısı artar. Onlarda sizi kendi tanıdıklarına önerebilir.

Google Adwords: Google üzerinden verdiğiniz reklamlar sayesinde arama motoru kullanan kullanıcılar sonuçlar arasında sizin reklamlarınızı da görebilir.

Google Adsense: Google adsense kullanarak bannerlarınızı başka dijital yayınlarda yayınlayabilirsiniz.

İçerik Pazarlama

Herhangi bir ücret ödemeden sadece markanız ve ürünleriniz hakkında içerik hazırlayarak tanıtım yapabileceğiniz bir pazarlama türüdür.

Blog yazıları: marka ve ürünlerinizle ilgili ve onlara benzer konularda yazı, resim gibi içerikler oluşturabilirsiniz.

SEO için blog içerikleri: normal blog çalışmaları yanında SEO için blog çalışmaları yapabilirsiniz. Bunun için özel kelimelerle yazı yazmanız gerekmektedir. Böylece e-ticaret siteniz arama motorunda üst sıralarda görünecektir.

Video içerikler: markanız ve ürünleriniz ile ilgili her türlü video çekebilirsiniz. Çekilen bu videoları sosyal mecralar dahil her türlü platformda yayınlayabilirsiniz.

Video içerikler: markanız ve ürünleriniz ile ilgili her türlü video çekebilirsiniz. Çekilen bu videoları sosyal mecralar dahil her türlü platformda yayınlayabilirsiniz.

Youtube kanalı: çektiğiniz videolar için youtube kanalı açabilirsiniz. Bu kanlın linkini e- ticaret sitenizde paylaşabilirsiniz. Ayrıca, videolara aldığınız reklamlar ile ekstra para kazanabilirsiniz.

Sosyal medya için içerik üretme: sosyal medya için içerik üreterek kalabalık bir kullanıcı kitlesine hitap edebilirsiniz. Böylece marka ve ürün bilinirliğinizi artırabilirsiniz.

Konuk blog yazıları: adınızı duyurmak için markanız için doğru platformlarda konuk yazarlık yapabilirsiniz. Bu şekilde networkünüzü de genişletebilirsiniz.

Offline reklamlar

E-ticaret sitenizi duyurup satış yapmak için sadece online reklamlar yeterli değildir. Offline reklamlara da gerekli yatırım yapılmalıdır.

El ilanları: içinde kupon kodu olan el ilanları dağıtarak tüketicilerin dikkatlerini ekebilirsiniz.

Basılı dergi ve gazete reklamları: günümüzde hala belli bir çevrede popüler olan gazete ve dergilere ilan vererek o kitleyi de markanızdan haberdar edebilirsiniz.

Bilboard reklamları: popüler yerlerde kalabalık kitlelerin görebileceği billboard reklamları yayınlayabilirsiniz.

Etkinliklere sponsor olun ya da katılın: bu şekilde abınızı duyurabilirsiniz. En azından etkinlikte stant açarak tüketicilerle birebir iletişime geçebilirsiniz.

Yapabilecek diğer çalışmalar

Satış yapabilmeniz için reklamlar dışında yapabileceğiniz şeyler de var.

Yarışmalar: sosyal mecralarda takipçi kazanmak için etkili bir yoldur.

Forumlarda yazın: hala kalabalık kullanıcıları olan forumlar vardır. Buralara üye olarak ürünleriniz hakkında yazabilirsiniz.

Yakın çevrenizdekilerden destek isteyin: yakın çevrenizden size destek olmaları için yorum yapmalarını isteyebilirsiniz. Bu şekilde arkadaşlarınızın çevresi de sizden haberdar olur.

Gen Ticaret Editör Ekibi
8 Eylül 2020

Whatsapp Gen Ticaret | Online Alışveriş Sistemi Whatsapp Whatsapp